Katyń

 

 

Katyń 

 
Dostałem w łeb kulkę
 
Ta spadła jak meteor 
Na słów planetę – czaszkę 
Leciała chwili eon 
Przebiła czoła blaszkę
 
I nagła krew wybiła 
Godzinę wystrzału 
Gdy kula we mnie żyła
Gdy gasła pomału
 
Cisza ostra jak miecze
Przebiła kwiecień drzew 
Zanim pocisku pieczęć 
Wyryła krwawy szew
 
W ciszy szedłem na ubój 
Nierytualny, tłumny 
W ciszy, a jak w dniu ślubu 
Ja uroczysty, dumny 
 
Zwinięte mam ciało 
Na złamanym maszcie 
Raz jeden zadrżało 
Raz jeden – pod płaszczem 
 
Nim na twarz upadłem 
W grobowcu bez twarzy 
Nim dłoni imadłem 
Chwycił mnie towarzysz
 
Widziałem ja człowieka 
Człowieka a maszynę 
Nie zadrży jej powieka 
Nie spyta o przyczynę 
 
Nie zadrży, ja zadrżałem 
Ten jeden raz, wybaczcie 
Już potem dzielnie stałem 
Czekałem, kiedy zacznie
 
Ruszyła śmierć na taśmie 
Kratery z tyłu głów 
Na skrzepów wyżyn paśmie 
Wyryty krwawy rów 
 
Dostałem w łeb kulkę 
Od maszyny z tkanek 
Konstruktor jej za biurkiem 
Politruk jest jej panem
 
Luiza Wilczyńska
 
 
 

ZAPROSZENIE

Dzień dobry,

Serdecznie zapraszam Szanownych Państwa do uczestnictwa  w uroczystości  i jednocześnie proszę o wsparcie finansowe  na organizację uroczystości  upamiętniającej zagładę Huty Pieniackiej i innych miejscowości.     Ten rok jest  "Rokiem Pamięci  o Wołyniu w 80. rocznicę ludobójstwa", dlatego będziemy upamiętniać  również Wołyń.     Informuję, że nasze Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu jest  organizatorem,  w tym roku,  już po raz 11 -ty " Zadwórzańskiego Rajdu Rowerowego" do Zadwórza  k/Lwowa, a w okresie  wojny do Zadwórza k / Ustrzyk Dolnych i na  rocznicę Zwycięskiej Bitwy z bolszewikami pod Komarowem k/Zamościa.
 Ponadto planujemy w czerwcu Rowerowy Rajd Pamięci Kapelanów Katyńskich, Pielgrzymkę i Rajd Rowerowy Pamięci Lacka i Dobromila, a 10 września Pielgrzymkę i Rajd Rowerowy do Markowej na Beatyfikację Rodziny Ulmów.
Jednocześnie informuję, że w ubiegłym roku byliśmy organizatorami  udanej zbiórki funduszy na Pomoc Polakom na  Ukrainie i drugiej corocznej zbiórki 'Znicze na Cmentarz Obrońców Lwowa i Polskie Groby na Kresach." Osobiście byłem w Gródku Jagiellońskim  u Sióstr Pallotynek  Kościoła Polskiego - 10 razy z pomocą charytatywno -humanitarną własnym samochodem /bez ubezpieczenia  w okresie wojny/  Samochód każdorazowo wyładowany był pod  dach pomocą humanitarną pozyskaną w Kościołach , Caritasie i Centrum Pomocy. Pomoc charytatywna to konserwy wieprzowe 'Krakus" zakupione sukcesywnie i przewożone  na Ukrainę za 24tys.zł,  i  Akcja  Znicz  na Cmentarz Obrońców Lwowa i Polski Groby na Kresach - około 11tys., które wpłynęły na konto Stowarzyszenia od Darczyńców internetowych i z FB.
Serdecznie proszę wsparcie finansowe obecnie planowanej uroczystości i w miarę możliwości późniejsze uroczystości Wołyńskie oraz działalność naszego Stowarzyszenia, byśmy mogli godnie upamiętnić Naszych Rodaków, pomóc Polakom na Ukrainie, a  poległym i zmarłym zapalić  Znicze Pamięci na grobach.
 Z poważaniem i Kresowym Pozdrowieniem,
  Stanisław Szarzyński
Prezes Stowarzyszenia Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im Ks. Bronisława Mireckiego, Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu, członek zarządu Światowego Kongresu Kresowian.
 
SARZYNSKI ZAPROSZENIE 2023